Puste2 MENU
 | 
      Trwa upalne lato. Kwitną prawie wszystkie zioła. Właśnie teraz mają najintensywniejszy zapach i największą moc. Zbliża się Uroczystość Wniebowzięcia NMP znane również jako Święto MB Zielnej. Wczesnochrześcijańska legenda opowiada, że apostołowie po otwarciu grobu Wniebowziętej stwierdzili, iż jest wypełniony różami. Wokół rozniosła się cudowna ich woń. Było to zmysłowe wyrażenie pragnienia wierzącego, by jak Maryja być bukietem zdrowym, postępującym w doskonałości i zbawionym.
      Pierwszy zielnik w Polsce z zasuszonych ziół wykonała wnuczka królowej Bony, Anna Wazówna (1568-1625). Zniszczono go w czasie II wojny światowej. Wcześniej przechowywany w zbiorach Radziwiłłów na zamku w Nieświerzu, był świadkiem troski księżnej o zamkowy ogród zielny i jej dbałości o zdrowie mieszkańców zamku jak też okolicznej ludności.
      Przygotowując się do święta Matki Bożej Zielnej nawiązujemy do tradycji wykonywania bukietów zielnych. Jednocześnie poszerzamy w ten sposób świadomość ekologiczną, chroniąc się przed zanikiem wiedzy o roślinach oraz o ich właściwościach leczniczych. Pomaga w tym projekt Cudowna Moc Bukietów organizowany od 7 lat przez stowarzyszenie Instytut Dziedzictwa. Projekt umiejętnie łączy stare i nowe. Zachowuje tradycję przygotowania bukietów i propaguje zaniedbaną nieco wiedzę botaniczną.
      Krakowskie Stowarzyszenie Instytut Dziedzictwa zaprasza na konkurs Cudowna Moc Bukietów wszystkich mieszkańców Małopolski. 15 sierpnia od 10.00 na Małym Rynku w Krakowie będzie można przedłożyć bukiety jako prace konkursowe do oceny, w miejscu organizacji konkursu. Msza św. dla uczestników konkursu o 11.15 w Bazylice Mariackiej, później przejście w barwnym korowodzie na Mały Rynek. Rozstrzygnięcie konkursu ok. godziny 14.00. Organizatorzy przygotowali szczegółowy program zdarzenia.  Wystarczy zebrać rośliny pochodzące z lasów, łąk i ogrodów ze szczególnym uwzględnieniem ziół, np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn. Wzbogacić bukiet gałązkami jarzębiny, leszczyny, mirtu. Tradycja krakowska nakazuje włączyć do bukietu jabłko na patyczku. Wielkość bukietów dowolna. Liczy się tylko to, by można go było trzymać w dłoni u nasady. Wraz z Organizatorami zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.
    Chwalić Maryję bukietem można również zupełnie poza konkursem.  
 
    A gdy będziemy schodzić z tego świata, niech nas, niosących pełne naręcza dobrych czynów, przedstawi Tobie, Panie Najświętsza Dziewica Wniebowzięta, najdoskonalszy owoc tej ziemi, abyśmy zasłużyli na przyjęcie do Twojego domu. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.