Puste2 MENU
 | 
      Najpierw sprawdźmy elementarną wiedzę uczestników konkursu. Nieee, zioła nie rosną na półkach sklepowych. Należy ich szukać na łąkach i w ogrodach.
      Tak! Każdy może ułożyć bukiet. Małe dziełko artystyczne i botaniczne.
      Zaliczone: ) 
      Teraz szczegóły konkursu. Nie zmieniają się od ośmiu lat. 15 sierpnia. Mały Rynek. Od 10.00 do 13.00 składamy bukiety na scenie konkursowej. Od 14.00 rozstrzygnięcie i wręczenie nagród. Więcej szczegółów na plakacie i w regulaminie konkursu.
      I jeszcze ciekawostka: W licznych okolicach zioła, poświęcone w tym dniu, mają moc odwracania burz i gromów. W Poznańskiem więc kadzą niemi dookoła chałupy, co ma chronić od piorunów. Podobnież w Krakowskiem wierzą, że zioła przez poświęcenie na Matkę Boską Zielną nabierają mocy uśmierzania burzy, grzmotów, nawałnicy, chronią od piorunów i gradów. Białorusini również okadzają dom takiemi ziołami w czasie piorunów i burzy. Czynią to również Rusini z Chełmszczyzny. Wierzenia, dotyczące ziół, poświęconych na Matkę Boską Zielną, notowane już były u nas w średniowieczu." - notowała 85 lat temu Kazimiera Zawistowicz w piśmie "Wiedza i Życie". 
      Bodajby ten, czy inny bukiet rodzinny w czasie wykonywania i w czasie prezentacji po pobłogosławieniu uśmierzył nasz smutek, przygnębienie, czy gwałtowność. Nie znajdziesz lepszej nagrody.