• Bardzo dzię-ku-je-my!!!

  Bardzo dzię-ku-je-my!!!
     8760, 72 zł. Tyle uzbierali młodzi do skarbonek w minioną niedzielę kwestując po każdej Mszy św. na wyjazd na ŚDM do Panamy. Szacowaliśmy, że może uda się zebrać 4 do 5 tys. zł. Taka suma zdumiała nas i motywuje do wdzięczności dla wszystkich ofiarodawców. Ks. Krzysztof Porosło, główny koordynator grupy nowohuckiej, do której należy nasz człon bronowicki skomentował krótko, entuzjastycznie: Super, bardzo się cieszę. Ilość pieniędzy na poziomie zbiórek w Mistrzejowicach, czy w Arce Pana. Miło mieć świadomość, że wznosimy się na wyżyny ofiarności. Przecież ilość wiernych w wymienionych przez ks. Krzysztofa parafiach kilkakrotnie przekracza naszą parafialną populację. 
             W naszej parafii kwestowali Piotrek Koprowski, Wiki Majewska, Maciek Zwarycz, mimo kontuzji, Andrzej Szarata, Szymon Połeć, Mateusz i Szymek Rogowie i Kuba Rudnik. Po zakończeniu zbiórki przeliczyliśmy komisyjnie pieniądze i przygotowaliśmy je do przelewu na konto naszej grupy nowohuckiej. Zbiórki zostały bowiem zapowiedziane i dokonują się, dzięki życzliwości proboszczów, raczej we wszystkich parafiach, z których wywodzą się nasi pielgrzymi. Po odtrąceniu kosztów organizacycjnych zbiórek (finansowanie puszek, cegiełek) pieniądze zostaną podzielone przez ilość pielgrzymów i rozdane każdemu jako dofinansowanie osobistych kosztów wyjazdu. Wszystkim hojnym ofiarodawcom bardzo dziękujemy : ) A jak to wyrażają w Panamie? Tak jak to robił Zorro; Muchas gracias : )
 • Jak przygotować się medycznie do udziału w ŚDM w Panamie?

  Jak przygotować się medycznie do udziału w ŚDM w Panamie?
          Można rozważyć przyjęcie zalecanych szczepień. P. Anna Ciepiela, przełożona pielęgniarek w Klinice Krakowskiej przy ul. Mehoffera 6, zajmującej się również medycyną podróży informuje, że dodatkowe szczepienia przy wyjeździe do Panamy nie są obowiązkowe. Ta informacja zgadza się z opinią organizatorów naszej wyprawy. Zaraz potem jednak p. Anna dodaje, że zaleca się następujące, płatne szczepienia:

  Havrix Adult       175 zł
  Avaxim              135 zł
  Havrix Junior    115 zł
  Boostrix Polio   100 zł
  Typhim Vi         195 zł
  Stamaril.          195 zł
  Twinrix             170 zł

          By dobrać odpowiedni zestaw szczepień należy skorzystać z kwalifikacji lekarskiej, która kosztuje 80 zł. Można też sięgnąć po ogólne informacje medyczne dla wyjeżdżających poza granice naszego kraju. 
          Tak, czy inaczej przyda się z pewnością w plecaku każdego pielgrzyma podstawowa apteczka podróżnika
          Nie chcielibyśmy dopuścić, żeby któryś z naszych pielgrzymów wybrał się niedoinformowany, zwłaszcza w tak ważnej sprawie jak zdrowie osobiste. Naszym marzeniem jest, żeby każdy nasz pielgrzym wrócił z Panamy tryskający zdrowiem, radością i siłą.
 • Kim są? Jacy są nasi ambasadorzy na ŚDM w Panamie?

  Kim są? Jacy są nasi ambasadorzy na ŚDM w Panamie?
         34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 roku. Przyjmą hasło: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1,38). Tydzień finałowy poświęcony na spotkanie młodych z Papieżem poprzedzi tradycyjnie tydzień katechez dla pielgrzymów skupionych w grupach diecezjalnych na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui. Stąd różnica w odliczaniu przez nasz zegar i zegary odliczające czas do tygodnia finałowego. Nasi młodzi chcą wziąć udział również w tygodniu dla diecezji. Do Panamy w drugiej połowie stycznia podczas ferii zimowych wybiera się 21 młodych związanych z naszą parafią. Stanowią oni człon bronowicki większej, nowohuckiej grupy uczestniczących w ŚDM. Jutro (w niedzielę, 15 kwietnia) będą kwestować wśród nas zbierając pieniądze na wyjazd.  Można też dokonać wpłaty przelewem na konto Panama- Zbiórka, gdzie młodzi gromadzą zebrane środki (na dziś, 14 kwietnia 29452,47 PLN)
           Kim są? Jacy są ci, których możemy wesprzeć? Przy zakończeniu ferii zimowych br., na niespełna rok przed odlotem poprosliliśmy ich o kilka słów o sobie. Nie wzbraniali się. Napisali natychmiast. Opublikujemy ich prezentacje w kolejności nadesłania, w kilku turach:

  25.02.2018, 10.42
           To ja, Justyna Jawniak. Mam 15 lat. Trzecia klasa wygasającego gimnazjum nr 16 im. Stefana Batorego w Krakowie.  W parafii w oazie, PanaMa Chór,Justna Jawniak PanaMa Group, wcześniej przez 7 lat w scholce Boże Nutki.
           W czasie poprzednich Światowych Dni Młodzieży śpiewałam w chórze. Wtedy też zrodził się we mnie pomysł udziału w kolejnych ŚDM. Sama pomyślałam: byłoby super gdybym pojechała. To przecież świetna okazja do pogłębienia relacji z Bogiem. Poza tym pojechałabym z przyjaciółmi. Bóg, Kościół, znajomi. Do tego ciepłe wybrzeża Pacyfiku, czy można chcieć czegoś więcej?
            Lubię język angielski. W szkole uczę się go na poziomie rozszerzonym. Moją prawdziwą pasją życiową jest muzyka. Kocham śpiewać i grać na gitarze i ukulele. Ufam, że przyda się to wszystko w czasie ŚDM. Do zobaczenia w Panamie!

  25.02.2018, 10.53
   Szymon Krzyżanowski         Cześć! Tu Szymon Krzyżanowski. 16 lat. Uczę się w Witkowskim, w piątce. Mój profil to human, polski, historia i WOS. Moja macierz to parafia pw. św. Antoniego z Padwy, zza Zielonego Mostu, ale z parafią św. Jana Kantego jestem związany od przeprowadzki do Bronowic Małych.
             W czasie poprzednich Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie byłem wolontariuszem w naszej parafii. Przyjmowałem też w domu cztery osoby z Francji. Ta atmosfera, ludzie i przede wszystkim łaska od Boga, jaką odczuwałem podczas rozmów z ludźmi z całego świata, przekonała mnie do tego, by pojechać do Panamy. Nie chcę, aby iskra, którą roznieciły we mnie Dni Młodzieży w Krakowie zgasła. Chciałbym też zwiedzić tak odległe miejsce. Chciałbym poznać kulturę i obyczaje panujące za oceanem. Cała Ameryka jest bardzo interesująca, więc czas na niezwykłą podróż życia : ) .
           Moje pasje? Nie będę oryginalny, Przede wszystkim sport. Marzę o tym, by zostać dziennikarzem sportowym. Od ponad roku piszę artykuły sportowe na jedną ze stron sportowych. Lubię także czytać kryminały, zwłaszcza Agathy Christie. Jestem także harcerzem. Od 5 lat działam w Szczepie 5 KDH Wichry. Od trzech lat zajmuję się tam najmłodszymi, czyli zuchami. We wrześniu prawdopodobnie założę własną gromadę zuchową. A potem fiuuuu do Panamy : )
   
  25.02.2018, 11.07
   Teraz ja, Mateusz Róg. 18 lat. Chodzę do 3 klasy liceum do XVIII liceum św. Jana Kantego  należę doMateusz Róg oazy, PanaMa Chóru i PanaMa Group.  Uczestniczyłem do tej pory w ŚDM w Krakowie i pomagałem jako wolontariusz przy parafii św. Jana Kantego. Do wyjazdu do Panamy zachęcili mnie rodzice i rodzeństwo a oprócz tego zmobilizował mnie bardzo Piotrek Koprowski który także jedzie z nami do Panamy.
   Najlepszy jestem w szachach gram w klubie szachowym od 10. roku życia i ta pasja sprawia mi dużo radości. Moje ostatnie osiągnięcia? Razem z moją drużyną z klubu zajęliśmy 1 miejsce w Małopolsce : ) Moje zdjęcie też z moją pasją : )

  25.02.2018, 18.11
            MZbisTu Maciej Zwarycz, 16 lat, uczeń Gimnazjum nr 18 w Krakowie. W parafii w służbie liturgicznej i w Oazie. Uczestniczyłem w tych ostatnich ŚDM organizowanych w Krakowie. Pomagałem w organizacji uczestnictwa w ŚDM w Krakowie grupy hindusów, którzy byli gośćmi Diecezji Sosnowieckiej. Do wzięcia udziału zmotywowała mnie atmosfera, która towarzyszyła ŚDM w Krakowie, radość i poczucie wspólnoty wszystkich osób.
             Interesuję się historią II Wojny Światowej oraz sprzętem używanym podczas niej. Moim ulubionym gatunkiem muzycznym jest Rap. Bardzo lubię serie książek Dmitrija Glukovskiego METRO. Zdjęcie sytuacyjne, streetowe, niepozowane, możliwe do publikacji w sieci.

  25.02.2018, 20.13
          Ja to Wiktoria Majewska. Mam 15 lat i chodzę do 3 klasy w gimnazjum nr 15. Jestem w oazie, śpiewam w PanaMa Chór, pracuję w PanaMa Group.Kokpit Wiki Posługuję też jako animatorka na scholce. Na ŚDM w Krakowie byłam wolontariuszką i poruszyło mnie to wydarzenie przez co zdecydowałam się wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.
          Jestem zastępową w szczepie 5 KDH Wichry,  gram na pianinie, gitarze, lubię fotografię trenuję pływanie już wiele lat. Interesuję się także lotnictwem i chciałabym zostać pilotem samolotu. Nie żartuję : ) Sami rozumiecie dlaczego nie mogę opuścić podróży przez ocean na ŚDM. Choć najchętniej usiadłabym za sterem ; )

  %MCEPASTEBIN%
 • ŚDM Panama 2019, ogłoszenie i zachęta

  ŚDM Panama 2019, ogłoszenie i zachęta

           Drugie po pierwszym ogłoszenie dla wyjeżdzających do Panamy.

           Pierwsze spotkanie parafialne dwudziestu jeden biegnących do Panamy odbędzie się w poniedziałek, 5 lutego br. po wieczornej Mszy św. (o 19.15) w sali nr 4. Obecność w czasie tego spotkania jest bezwzględnie obowiązkowa. Jak w terminalu lotniczym przed odlotem, a nawet jeszcze ważniejsza. Samolot bowiem odleci bez nieobecnych. Natomiast my nie rozpoczniemy spotkania dla tych, którzy przyjdą dopóki nie zjawią się nieobecni. Załóżmy, że któryś z uczestników spóźni się 15 minut. Strata czasu wszystkich oczekujących na marudera sięgnie pół dnia. Nie możemy sobie pozwalać na taką obojętność i bałaganiarstwo.
           Nie mieliśmy też do tej pory okazji spotkać się wszyscy razem. To niedopuszczalne. Musimy znać się. Musimy sobie ufać. Musimy siebie słuchać i nauczyć się wypełniać polecenia.  Musimy siebie nawzajem szanować. Musimy szanować życzliwość naszych sympatyków, o której więcej poniżej.
           Po tym spotkaniu planujemy, by młodzi cyklicznie zaprezentowali na naszej stronie siebie, swoje marzenia i pasje.        

           Zachęta dla sympatyków udziału młodych w ŚDM w Panamie w 2019 roku         

           Parafialna grupa wyjeżdżających na ŚDM do Panamy liczy obecnie 21 osób. Nasza grupa jest jedną z najliczniejszych, parafialnych grup w Archidiecezji Krakowskiej. Włączona jest w większą grupę nowohucką. Grupie towarzyszy duże zainteresowanie ofiarodawców. W ostatnich dniach otrzymaliśmy wpłatę w gotówce 1000 PLN jednej z osób, pragnącej zachować anonimowość i jednocześnie deklarację kolejnych miesięcznych wpłat, tak, aby docelowo sfinansować wyjazd jednego z uczestników. Ktoś inny przelał na konto Panama-zbiórka kolejne 1000 PLN. Notujemy też wiele mniejszych, regularnych wpłat.
           Bieg młodych do Panamy trwa.
           Dopingowani życzliwością ofiarodawców, sami zdyscyplinowani i uporządkowani dobiegną niezawodnie. Kanapa, jako symbol nadmiernej wygody, stagnacji, opieszałości dalej nie będzie im potrzebna.
 • Panama bliżej? Tak, na ostatnim wirażu przed...

  Panama bliżej? Tak, na ostatnim wirażu przed...
           
           Młodzi w naszej parafii właściwie nigdy nie rozsiedli się na Franciszkowej kanapie. Gdyby się na niej rozsiedli, nie podejmowalibyśmy tematu, bo podnieść ich komukolwiek innemu, bez ich zgody, byłoby niemożenie trudno.
           Tymczasem oni biegną. Zawsze byli zdolni do religijnego wyczynu. Teraz marzą, by polecieć na ŚDM do Panamy dokładnie za rok, w drugiej połowie stycznia 2019 roku. Od ponad roku, czyli bezpośrednio po ŚDM Kraków 2016 pomagają starszym, organizują festyny, jarmarki świąteczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, prowadzą szkółkę niedzielną dla przedszkolaków, opiekują się dziećmi. O wszystkim, co robią, by pozyskać środki na wyjazd, można przeczytać na bieżąco na stronie Bożego Młyna. Młodzi nie stosują cennika za usługi. Przyjmują dobrowolną ofiarę, najczęściej od osób starszych. Pracę wykonują również bezinteresownie. 
           Parafialna grupa wyjeżdżających na ŚDM do Panamy liczy obecnie 21 osób. W ostatnim miesiącu skurczyła się o 15 osób, które nie mogły zagwarantować, że wpłacą choćby połowę ceny za wyjazd. Mimo wszystko nasza grupa jest jedną z najliczniejszych, parafialnych grup w Archidiecezji Krakowskiej. Włączona jest w większą grupę nowohucką. Nie wyobrażamy sobie, żebyśmy jako parafia w czasie kolejnych ŚDM w Pamama City, w czasie światowego spotkania młodych katolików z papieżem nie mieli swoich przedstawicieli. 
          To, co spowalnia bieg młodych ku Panamie na ostatnim wirażu, to pieniądze. Każdy uczestnik powinien wpłacić 7 tys. zł., w tym do końca lutego br. połowę sumy, by zapłacić za bilety lotnicze. To dużo. Pracuję i zarabiam od blisko trzydziestu lat i nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek na dwutygodniowy wyjazd wydał 7 tysięcy. Łącznie dla naszej grupy potrzeba 147 tys. zł. Młodzi gwarantują wpłatę 80 tys. Reszta drastycznie nadwyręża możliwości ich rodzin. Każdy uczestnik wpłacił do tej pory po 400 zł. bezzwrotnego wpisowego. 
         Pierwsze spotkanie parafialne biegnących do Panamy planujemy na 5 lutego br. po wieczornej Mszy św. w sali nr 6. Po tym spotkaniu młodzi cyklicznie zaprezentują u nas siebie, swoje marzenia i pasje.
           Bieg młodych do Panamy trwa.
           Zmobilizowani, dopingowani, wsparci każdym grosikiem  sponsora dobiegną niezawodnie. Kanapa dalej nie będzie potrzebna.
 • Minął termin zgłoszeń wyjeżdżających na ŚDM 2019 do Panamy

  Minął termin zgłoszeń wyjeżdżających na ŚDM 2019 do Panamy
         Dzisiaj (30 listopada) zakończyliśmy zapisy wyjeżdżających do Panamy na ŚDM 2019. Dwudziestoosobowa grupa młodych od św. Jana Kantego ma zamiar dołączyć do większej grupy nowohuckiej pod opieką ks. Jacka Bernacika i ks. Krzysztofa Porosły. Większy może więcej.
         Łącznie będzie nas około stu dwudziestu osób. Musimy popracować, by w banerze organizacji wyjazdu ująć obok bieńczyckiej Arki i innych kościołów nowohuckich również naszą łódź podwodną. Przy podróży przez Atlantyk może się przydać ; ) Żartowałem. Teraz na serio. 

           Informacje dla pielgrzymów: do terminarzy należy wpisać:
  • 19 grudnia br. o godzinie 19.00, w parafii św. Józefa na Osiedlu Kalinowym, pierwsze spotkanie organizacyjne
  • 1 stycznia 2018 r. pierwsze z czterech spotkanie modlitewne tamże, na które złożą się: o 18.00 Msza św., o 19.00 Akatyst i o 20.00 konferencja
        Wszystkie aktualne szczegóły, jak i zapowiedzi pozyskiwania szczegółów znajdziemy na stronie poświęconej wyjazdowi naszej grupy. Od roku parafia św. Jana Kantego posługuje się kontem PANAMA-ZBIÓRKA, na które należy wpłacać wszytkie raty wpłat pielgrzymów od św. Jana Kantego. Z tego konta wspólnie będziemy dokonywać wpłat na konto grupy nowohuckiej, czy bezpośrednio na konta organizatorów naszego wyjazdu.
        
        Informacje dla życzliwych i sponsorów, co zwykle dotyczy tych samych osób: Prosimy o stałą modlitwę w intencji sprawnej organizacji wyjazdu, pobytu i powrotu z Panamy jak również bezpiecznego i owocnego przeżycia ŚDM przez młodych pielgrzymów. Na wskazanym powyżej koncie młodzi  i ich dziesięciu szczodrych sponsorów zgromadzili do 30 listopada 12 855 zł. Wpłat dla dwudziestu młodych od św. Jana Kantego można dokonywać stale. Będą wdzięczni za każdą kolejną złotówkę.
        To co? Hasta luego amigos! : )
 • 1